admin چهارشنبه 20 مرداد 1395 09:04 ب.ظ نظرات ()

ژاپنی ها پنل LCD تازه ای را با کم ترین حاشیه در چهار وجه ساختند

این روزها نمایشگرهای با حاشیه اندک، به یکی از مشخصه های اصلی تلفن های هوشمند پیشرفته بدل شده اند. موبایل های سری اج سامسونگ (که اخیرا هم مدل نوت 7 به آنها اضافه گردیده) با نمایشگرهای خمیده خود، استانداردهای جدیدی را در این حوزه تعریف کردند و تولیدکنندگانی مانند شارپ نیز با اتخاذ رویکردهای تازه در زمینه توسعه محصولات خود، به شرکت های صاحب سبک در این زمینه بدل شده اند.


در هر صورت وجه مشترک تمامی تلاش های صورت گرفته توسط این شرکت ها یک چیز است: باریک تر کردن حداکثری لبه های گجت های الکترونیک. اما تا به امروز هیچکدام از شرکت ها نتوانسته اند دستاوردهای عظیمی در این زمینه داشته باشند و به قله صعود کنند: حال قله کجاست؟ ساخت موبایلی که تنها یک نمایشگر باشد و به هیچگونه بخش زائدی هم نیاز نداشته باشد.

به تازگی JDI که یک تامین کننده فناوری در ژاپن به شمار می رود از تازه ترین طرح خود در این زمینه پرده برداشته است.

این شرکت از نمایشگر 5.5 اینچی LCD خود با رزلوشن 1080p پرده برداشته که همان حاشیه های اندک تلفن های همراه پیشرفته را به ارث برده، منتها با این تفاوت که هر چهار ضلع آن چنین مشخصه ای دارند (جدیدترین نمایشگرهای معرفی شده توسط بزرگان این حوزه از جمله ال جی دست کم در یکی از لبه ها نیاز به فضایی قابل توجه دارد و تاکنون محصولی که از چهار جهت فاقد لبه باشد تولید نشده).

nexus2cee_Photo-1-Worlds-Narrowest-0.7mm-Bezel-FHD-LCD-Panel

اما محصول تازه JDI علاوه بر سیم پیچی تراکم بالایش از «تکنولوژی های جدید پردازشی و اسمبل ماژول» بهره می برد تا قطر حاشیه ها در هر لبه آن از چند میلیمتر تجاوز نکند.

شرکت مورد بحث در نظر دارد که این اسکرین را به تولید انبوه رسانده و از ابتدای ماه مارس سال آینده در اختیار سازندگان دستگاه های موبایل قرار دهد.

اما برای تحقق هدف اصلی یعنی ساخت موبایلی که تنها از نمایشگر تشکیل شده، این محصول تنها قسمتی از ماجراست و چنین موبایلی جدای از دیسپلی دست کم به یک دوربین، اسپیکر، میکروفون و حسگر نوری و نزدیکی سنج هم در بخش جلویی بدنه نیاز خواهد داشت. در هر حال با توجه به تلاش همیشگی شرکت های تولید کننده موبایل برای ساخت گجت های جالب و در عین حال پیشرفته انتظار می رود که به زودی شاهد ارائه طرح های چشم گیر دیگری به بازار باشیم.

منبع : androidpolice